Poprzez metaforę domu można dociekać, w jaki sposób obchodzimy się z własnym ciałem: czy tu mieszkam, czy czuję się gospodarzem? A może jestem jakby przejazdem: eksploatuję, używam, nie przykładam wagi, w końcu hotel to nie dom, prawda? Czy też wynajmuję, dbając, ale bez przesady, bez przywiązania i emocjonalnego stosunku, jedynie utrzymując czystość i dobrą kondycję lokum? Opcje są różne, tak jak różni są ludzie, każda z nich opisuje nie tylko stosunek do własnej fizyczności, ale również to jak osoba traktuje siebie, bo przecież CIAŁO TO JA.

Relacja pomiędzy ciałem a jego gospodarzem to relacja dwustronna, nie tylko osoba w jakiś sposób odnosi się do ciała, również ciało usiłuje nawiązać kontakt z osobą. Napięcia, bóle, dolegliwości somatyczne są wypowiedzią ciała do nas, informacją o tym, czego wewnętrznie potrzebujemy, pytanie tylko czy umiemy ją odczytać? Wracając do metafory domu – tak jak zimno i wysokie koszty ogrzewania wskazują na potrzebę ocieplenia okien, tak np. napięcia i bóle barków opowiadają o konieczności zrzucenia czegoś z nich, uwolnienia się od obciążeń.

Na koniec dnia chodzi o to, aby czuć się ze swoim ciałem jak na swoim, być gospodarzem, któremu zależy na swoim domostwie i które dobrze mu służy. Sięgając do słów Mary Starks Whitehouse „Im mniej ciało jest doświadczane, tym bardziej zamienia się w wygląd; im mniej jest realne, tym bardziej sprowadza się do czegoś, co trzeba rozbierać i ubierać; im mniej jest znane, tym bardziej oddala się od wszystkiego co ma związek z poczuciem siebie.” Wszystkich, którzy chcą odnaleźć drogę do domu, tęsknią do doświadczania ciała a więc do doświadczania siebie, zapraszam na zajęcia oparte na Bioenergetyce Lowena i Psychologii Procesu.

Podczas warsztatu stworzymy przestrzeń, w której bezpiecznie, łagodnie i z uważnością będziemy mogli spotkać się z własnym wnętrzem, rozpoznać zatrzymane w ciele przeżycia i wzorce. Będziemy zajmować się stabilnością podstawy, spontanicznością miednicy, czuciem serca, doświadczaniem wsparcia z tyłu czy ekspresją gardła. Zatrzymamy się wokół granic i potrzeb. Będziemy czuć, przeżywać i budować świadomość ciała, oddechu i emocji oraz procesów psychicznych – indywidualnych i relacyjnych.

Potencjalne efekty warsztatu:

-większa świadomość ciała i doświadczeń, które są w nim zapisane
-lepszy kontakt z emocjami
-pełniejsze osadzenie w sobie i w życiu
-zwiększony dostęp do ekspresji
-uwrażliwienie i poruszenie żywotności
-większa skuteczność w rozpoznawaniu i stawianiu granic
-łatwiejsze odnajdowanie się w relacjach

Warsztat jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym, praca z ciałem daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy, jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

Praktyki warsztatu obejmują:

pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym
pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi
pracę z ciałem i oddechem,
ćwiczenia indywidualne i w grupie,
relaksację,
przestrzeń na omawianie doświadczeń

Co zabrać ze sobą:

wygodne ubranie, typu dres lub legginsy,
duży ręcznik,
matę,
coś do zapisywania refleksji

O METODACH, KTÓRE ZOSTANĄ WYKORZYSTANE PODCZAS WARSZTATU:

 

PSYCHOLOGIA PROCESU

To metoda humanistyczna, opierająca się na pracy z doświadczeniem, otwierająca dostęp do potencjału. Podchodzi do człowieka i ważnych dla niego zagadnień w sposób możliwie otwarty i szeroki, bez specjalnych założeń, nastawienia czy uprzedzeń. Skupia się na tym, co pojawia się w doświadczeniu i pomaga w odkrywaniu ukrytej tam mądrości.

Praca z procesem uczy, jak żyć w świecie, który nas otacza, pomaga dostrzegać bogactwo i niezwykłość tego, co w nas i wokół nas. Obejmuje sny, symptomy fizyczne, codzienne trudności, problemy w kontaktach z ludźmi, pracę z osobami w zmienionych stanach świadomości, w tym z osobami w pogrążonymi w śpiączce, zajmuje się tym, co dzieje się w relacjach, uwzględnia także społeczne aspekty indywidualnych problemów.

 

BIOENERGETYKA LOWENA

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

CZYM SĄ ĆWICZENIA LOWENA?
Doświadczeniem, gdzie poprzez ćwiczenia uczymy się siebie na nowo. Zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą.

W CZYM MOGĄ POMÓC TAKIE ĆWICZENIA?
Dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem możemy stać się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, lepiej czujemy i rozumiemy to co się w nas dzieje, wzrasta też umiejętność wyrażania tego co czujemy i myślimy. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele. Ćwiczenia te są też świetne dla osób, które na co dzień czują się zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

DLA KOGO?

dla tych, którzy czują że w ich środku dzieje się wiele, ale nie wiedzą jak sobie z tym radzić
dla tych, którzy szukają kontaktu ze swoimi uczuciami
dla tych, którzy szukają kontaktu ze swoją wewnętrzną siłą
dla tych, którzy potrzebują przestrzeni na rozładowanie, wyrażenie uczuć, które na co dzień w nich „siedzą”
dla tych, którzy czują, że w ich ciele jest wiele napięcia i chcieliby nauczyć się je rozładowywać
dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego
dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie

PROGRAM WARSZTATU:

05.IX (środa)

Przyjazd i rejestracja
18.00 kolacja
19.30-21.00 spotkanie zapoznawczo-organizacyjne

06.IX -07.IX- 08.IX (czwartek – sobota)

9.00 śniadanie
10.00- 13.00 warsztaty (praca z ciałem metodą A. Lowena plus elementy psychologii procesu)
13.30 obiad
16.00-18.30 warsztaty (praca z ciałem metodą A. Lowena plus elementy psychologii procesu)
19.00 kolacja

09.IX (niedziela)

9.00 śniadanie
10.00- 13.00 warsztaty (praca z ciałem metodą A. Lowena plus elementy psychologii procesu)
13.30 obiad i wyjazd

 

 

Metoda Lowena (Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Proszę o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

stany psychotyczne
terapia psychotropowa
ciąża i okres połogu
różnego rodzaju stany zapalne i ostre
padaczka
jaskra
Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
okres karmienia piersią
stosowanie środków farmakologicznych
ogólny słaby stan organizmu
Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych

TERMIN:
5 – 9.09.2018
ROZPOCZĘCIE 5.09 (środa), o godz. 18:00 (kolacja)
ZAKOŃCZENIE 9.04 (niedziela), o godz. 13:30 (po obiedzie)
MIEJSCE:
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”,
Nowe Kawkowo

CENA WARSZTATU
900 zł + koszty pobytu i wyżywienia

Cena warsztatu: 900 zł. Gwarancją miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200 zł.

Wpłaty przyjmujemy na konto:
61 1140 2004 0000 3002 7586 7265
Inspiro Joanna Barlińska, ul. Kozietulskiego 1m2 01-552
W tytule prosimy o wpisanie „Zamieszkać w swoim ciele, imię i nazwisko uczestnika”.

Zakwaterowanie w ośrodku: : 32-85zł/os/doba plus 70zł/dzień całodzienne wyżywienie (trzy posiłki wegetariańskie). Rezerwacja miejsca bezpośrednio w Ośrodku mailowo: kawkowo@tuiteraz.eu (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia).

PROWADZĄCY
Jarosław Józefowicz – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, facylitator analizy bioenergetycznej.
http://www.inspirowarszawa.pl/o-nas/jaroslaw-jozefowicz