Na człowieka można popatrzeć jak na wielowarstwowy tort: ciało, emocje i intelekt to poszczególne warstwy, które, przenikając się, dają doskonale skomponowaną całość. Tylko się cieszyć tym, co mamy! A jednak nie zawsze umiemy delektować się sobą, raczej zachowujemy się jak ktoś wyjadający bakalie z ciasta – z upodobaniem sięgamy po intelekt, rzadko i niechętnie po emocje, zaś doświadczenia ciała w ogóle wycinamy ze świadomości, trochę jakbyśmy rozszczepiali się na głowę i resztę, resztę uznając za niebyłą. W efekcie nadmiernie obciążona głowa nie ogarnia, nie daje rady, po prostu – w głowie się nie mieści!

Bo człowiek jest całością: myśleniem – owszem, ale też ciałem i czuciem. Czy są jakieś emocje, które kogoś wyjątkowo nie dotyczą? Nie ma! Czy określając siebie, można pominąć choćby najmniejszy kawałeczek ciała? Nie da się! Wszystkie nasze aspekty są ważne, każdy z nich z osobna i wszystkie razem stanowią o jakości bycia. Żeby wiedzieć jak naprawdę smakuje życie, potrzeba je przeżywać w pełni, w sposób holistyczny, doświadczając siebie w całości.

 

9 kwietnia 2018 rozpoczynamy cykl spotkań „W głowie się nie mieści” w nurcie Analizy Bioenergetycznej, podczas którego będzie wiele okazji, aby otworzyć się na pełnię przeżywania. Twórca metody Alexander Lowen pisał: „Bioenergetyka to przygoda odkrywania samego siebie”. Zapraszam do przeżycia wspólnie przygody wsłuchiwania się w głos własnego wnętrza, gdzie przede wszystkim karmić będziemy to, co w głowie się nie mieści – emocje, ciało, ducha i doświadczenie, ale też zrobimy trochę miejsca dla głowy, intelektu i poznania.

Zajęcia obejmować będą wymiar indywidualny, relacyjny i grupowy, podejmowane będą min. takie zagadnienia: Jaki mam kontakt ze sobą? Kim jestem dla siebie? Co dzieje się w moim ciele, czego ono chce, co mówi o mnie? Co mnie porusza, a co zamyka? Jakie emocje dopuszczam, na jakie nie mam zgody? W jaki sposób moje procesy psychiczne i emocjonalne wyrażają się poprzez ciało? Jaką historię opowiada zbroja mojego ciała?

 

Tematy poszczególnych zajęć:

1.Poznając siebie przez ciało

2.Dotąd – odtąd – moje granice

3.Spójne tak, wyraźne nie

4.Pomiędzy muszę a nie chcę

5.Potrzebuję? Potrzebuję!

6.Czuję, więc jestem,

7.Od smutku do złości, od złości do smutku

8.Lęk a wolność

9.Daleko i blisko

10.Ja w relacjach

11.Na do widzenia

 

Uwaga: Grupa ma charakter otwarty, można przyjść na dowolnie wybrane zajęcia. Jednak, jak w większości metod, z kolejnymi spotkaniami uczestnik uczy się coraz lepiej korzystać z zajęć, oswaja się z nowymi rzeczami na pierwszych spotkaniach, aby później móc głębiej doświadczyć kolejnych, dlatego zachęcam do doświadczenia całego cyklu.

Przeciwskazania: Metoda Lowena(Analiza Bioenergetyczna) to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

– stany psychotyczne

– terapia psychotropowa

– ciąża i okres połogu

– różnego rodzaju stany zapalne i ostre

– padaczka

– jaskra

 

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:

– duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk

– okres karmienia piersią

– stosowanie środków farmakologicznych

– ogólny słaby stan organizmu

 

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.

 

Prowadzący: Jarosław Józefowicz, asysta Marcin Bochenko

Zapisy: tel. 533 782 123, mail:kontakt@inspirowarszawa.pl

Termin: kolejne poniedziałki 9, 16, 23 kwietnia, 7, 14, 21, 28 maja, 11, 18, 25 czerwca, 2 lipca  2018 godz. 18.30 – 21

Miejsce: Żoliborz, 8 min pieszo od placu Wilsona.

Cena: 100 zł/zajęcia, opłatę i tym samym rezerwację miejsca proszę robić na konto Inspiro nr. 61 1140 2004 0000 3002 7586 7265

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona wielkością sali, decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku rezygnacji do 3 dni przed rozpoczęciem cyklu lub poszczególnych zajęć zwracam połowę wpłaconej kwoty, przy późniejszej rezygnacji nie zwracam opłaty. Prosimy o punktualne przybycie na zajęcia.