Agnieszka Opach

Jestem psychologiem z przygotowaniem pedagogicznym, interwentem kryzysowym oraz mediatorem rodzinnym.

ZAPISZ SIĘ

Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieciaków. Dzięki nim uczę się czegoś nowego każdego dnia.

Ukończyłam w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie studia magisterskie ze Społecznej Psychologii Klinicznej, studia podyplomowe z Psychologii Kryzysu, a obecnie kończę półtoraroczny kurs pedagogiczny. Swoje doświadczenie w pracy zdobywałam m.in. w Ośrodku Pomocy Psychologicznej Dzieciom i Rodzinie Stowarzyszenia „ASLAN”, w Centrum psychologicznym Homini, w Psychiatrycznym Zespole Leczenia Środowiskowego w Szpitalu Bielańskim, w Centrum Terapii i Kreatywności (dawne Centrum Terapii i Interwencji Kryzysowej).

Ukończyłam liczne kursy i szkolenia (m.in. Terapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży w Centrum CBT, szkolenie I i II stopnia z mediacji rodzinnej w Centrum Partners Polska, Ruch rozwijający bazujący na pracy Weroniki Sherborne w Ogólnopolskim Niepublicznym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Certyfikowaną Akademie Arteterapii w Forum Media Polska Sp. z o.o., „Terapie skoncentrowaną na rozwiązaniach” w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach). W Centrum Inspiro prowadzę obecnie wsparcie psychologiczne kobiet w czasie okołoporodowym i po, konsultacje, indywidualną terapię dzieci i młodzieży, poradnictwo rodzicielskie oraz mediację rodzinną.

Wspieram kobiety w czasie okołoporodowym, jak i po urodzeniu dziecka.
Ciąża, jak i pojawienie się dziecka jest takim czasem dla kobiety, który niesie ze sobą wiele nowego. Społeczeństwo uznaje ten stan za „cudowny i szczęśliwy”, jednak nieraz jest zupełnie inaczej. To ogromna zmiana w życiu. Dla wielu kobiet to sytuacja kryzysowa.
Często prócz zmian w wyglądzie mogą pojawić się wahania nastroju, ciągłe napięcia, lęki, „burza emocjonalna” trudna do opanowania. Mogą pojawić się pytania „Czy będę dobrą mamą, czy dam rade?”. Pojawienie się smutku, rozżalenia, apatii i braku chęci do działania również może się pojawić. Zdarza się również tak, iż kobieta doświadczyła w swoim życiu straty (poronienie), trudnego porodu i nie umie cieszyć się obecnym stanem pełna obaw i lęku.
Towarzyszę wówczas w przeżywaniu i doświadczaniu trudnych emocji. Pomagam w poszukiwaniu wewnętrznych i zewnętrznych zasobów. Wspieram w odzyskaniu równowagi sprzed kryzysu, zrozumieniu jego znaczenia we własnym życiu, aby móc na nowo odnaleźć sens i radość.

W mojej pracy z dziećmi i rodziną opieram się głównie na empatii, zrozumieniu i bezwarunkowej akceptacji. Dbam o to, aby kontakt ze mną był dla każdego swobodny i bezpieczny. W pracy staram się łączyć techniki terapeutyczne z zabawą i arteterapią. Dzięki temu łatwiej jest mi wejść w świat dziecka, a dziecku łatwiej otworzyć się na dorosłego i przekazać nieraz bardzo trudne emocje i doświadczenia. Niekoniecznie słowami. Podczas pracy z młodym człowiekiem nieocenione jest według mnie wsparcie i pomoc rodziców czy opiekunów. To oni decydują się na przyprowadzenie dziecka do psychologa i to oni znają je najlepiej.

Dlatego jeżeli Twoje dziecko jest:

  • Bardziej niż kiedyś wycofane bądź zalęknione, ma trudności w nawiązaniu relacji z rówieśnikami, ma niską samoocenę.
  • Częściej wybucha złością, bywa agresywne.
  • Ma trudności z koncentracją uwagi, szybko się rozprasza, bywa nadpobudliwe, jest gadatliwe i „wszędzie go pełno”.
  • Jest przygnębione, nie czerpie już radości z dotychczasowych rozrywek, ma trudności w skupieniu uwagi.
  • Skarży się na bóle brzucha, głowy, podczas gdy nie ma ku temu wyraźnej medycznej przyczyny.
  • Doświadcza konfliktów w szkole, w rodzinie, wśród rówieśników.
  • Straciło członka rodziny, bądź inną bliską osobę, doświadczyło trudnej emocjonalnie sytuacji.

lub jeżeli zaobserwowałeś u swojego dziecka coś, co Cię niepokoi – zapraszam na spotkanie.